Venku se ochladilo a i do našich obydlí se tak začala vkrádat nepříjemná zima. S tím se každoročně pojí i otázka, kdy začíná a končí topná sezóna, jestli mi topení správně funguje a jak to udělat, aby účet za energii nebyl příliš vysoký.
Kdy začíná a končí topná sezóna?
Topná sezóna není pevně ohraničena konkrétními dny, kdy začíná a končí. Pokud ale bydlíte v domě, který je napojen na centrální vytápění, pak má začátek i konec topné sezony určitá pravidla. Tato pravidla určuje vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu, která uvádí dvě data důležitá pro vytápění: 1. září pro začátek topné sezóny a 31. května pro jeho konec.
Neznamená to však, že ihned 1. září se začne s vytápěním. Vyhláška totiž dále uvádí, že dodávka tepelné energie začne v okamžiku, kdy teplota vzduchu klesne pod +13 °C. Ovšem pozor, musí k tomu dojít dva následující dny po sobě a pokud předpověď počasí nepředpokládá v následujících dnech zvýšení teploty nad +13 °C. Pro ukončení dodávky tepelné energie během topné sezony platí podobná pravidla, tedy pokud teplota ve dvou po sobě následujících dne stoupne nad +13 °C a dle předpovědi počasí již nebude pod tuto hranici v dalších dnech klesat, ukončí se dodávka tepla.
Kdy potřebuje topení odvzdušnit?
Správně fungující topení je při nastavení na 3. stupeň vlažné. Tento stupeň znamená, že místnost vytápíme přibližně na 20 °C. Topení by mělo hřát celé, zpozornit bychom měli například pokud je jedna jeho část studená nebo výrazně méně hřeje.
Pokud máte radiátor nastavený na 5. stupeň, a přesto hřeje jen vlažně, je na místě situaci řešit a kontaktovat naše pracovníky.
Jak mohu při topení ušetřit?
České domácnosti bývají velmi často přetápěné a s tím souvisí i vysoké náklady na energii. Doma bychom v zimě měli místnosti vytápět asi na 18-21 stupňů, tzv. trenková teplota je sice pohodlná, ale velmi neúsporná. Dosahujeme jí totiž nastavením teploty na pátý, tedy nejvyšší stupeň.
V jednotlivých místnostech bychom měli topit přibližně následovně. Uvádí se, že každý stupeň navíc znamená zvýšení energie asi o 6 %.
O trošku tepleji by samozřejmě mělo být v pokojích pro děti.
Vždy, když se chystáme vyvětrat, bychom měli topení po tuto dobu vypnout. Velký pozor je však při úsporách třeba dávat na větrání a zároveň vypnuté topení po celou zimu – tím se výrazně zvyšuje šance na vznik a šíření plísně v celém bytě.