Podle Marie Kondo, japonské specialistky na úklid, má tato činnost schopnost doslova změnit náš život. Sbírání a uchovávání věcí, které nám neposkytují radost, totiž může mít negativní vliv na naše myšlení a emocionální blaho. Uklízení nás naopak učí být vděční za to, co máme, a umožní nám soustředit se na to, co je pro nás skutečně důležité.
Když uklízíme, nejenže uvolňujeme prostor pro nové a lepší věci, ale také se zbavujeme negativních emocí, které jsou s těmi starými spojené. Díky tomu ulevíme mysli a můžeme dělat lepší rozhodnutí.
Uklízení tedy není jen o zbavování se nepotřebných věcí, ale o posunu k pozitivnímu myšlení a životnímu stylu, který podporuje naši vnitřní rovnováhu a štěstí.
Tuhle skříň uklidím za hodinu, řekneme si a o půl dne později třídíme stále ten stejný první šuplík. Nebojte se vyčlenit si na jarní úklid minimálně celý víkend a dopředu si připravte vše potřebné, od čistících přípravků a pomůcek až po pytle na odpad.
Pomoct si můžete také rozdělením práce na etapy a seznamem úkolů – nehorší totiž často bývá rozhodnutí, u čeho začít.
Součástí hloubkového úklidu by mělo být i důkladné vyčištění sedaček, křesel, koberců, případně čalouněné postele a matrací. Jelikož profesionální tepovače, tedy stroje určené právě k tomuto účelu, nebývají mezi běžným vybavením českých domácností, nabízí se využít půjčovny čistících strojů. Pokud váš byt není pokrytý koberci a úklid tak zvládnete za kratší dobu, je výhodné domluvit se na společném zapůjčení stroje například se sousedy a náklady tak rozdělit.
Vytříděné věci nemusíte hned vyhazovat. Některé předměty, které už nevyužijete, mohou ještě dobře posloužit jiným. Ujistěte se, že jsou v dobrém stavu a čisté, udělejte jim pěkné fotky (ideální jsou třeba u bílé zdi) a zkuste je prodat například pomocí online bazaru Facebook Marketplace. Jarní úklid vám tak nejen pročistí skříně a mysl, ale ještě příjemně obohatí rodinný rozpočet.