Možná vás při pohledu z okna napadne, proč stále hřejí radiátory ve vašem bytě. Venku je téměř dvacet stupňů a lidé chodí v krátkém rukávu, ale vy cítíte, jak z radiátoru sálá teplo. Na podzim naopak zase stojíte nad radiátorem zabaleni do svetru a zkoušíte jeho teplotu. Pořád nic, i když venku už zima leze za nehty. Pokud bydlíte v domě, který je napojen na centrální vytápění, pak má začátek i konec topné sezony určitá pravidla. Pojďme se na ně v dnešním článku podívat.
Tato pravidla určuje vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb., která určuje závazná pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody. Dále vyhláška uvádí měrné ukazatele spotřeby tepla pro vytápění a přípravu teplé vody, ale také požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji určenými k regulaci dodávky tepelné energie.
Vyhláška uvádí dvě data, která jsou pro vytápění důležitá. Jsou to 1. září a 31. května. První datum uvádí začátek topné sezony, druhé pak jeho konec. Neznamená to však, že ihned 1. září se začne s vytápěním. Vyhláška totiž dále uvádí, že dodávka tepelné energie začne v topné sezoně v okamžiku, kdy teplota vzduchu klesne pod +13 °C. Ovšem pozor, musí k tomu dojít dva následující dny po sobě, a pokud předpověď počasí nepředpokládá v následujících dnech zvýšení teploty nad +13 °C.
Pro ukončení dodávky tepelné energie během topné sezony platí obdobné. Pokud teplota ve dvou po sobě následujících dne stoupne nad +13 °C a dle předpovědi počasí již nebude pod tuto hranici v dalších dnech klesat, ukončí se dodávka tepla.
Pokud s dodávkou nejste spokojeni a myslíte si, že je porušena výše zmíněná vyhláška, kontaktujte svého dodavatele tepelné energie.
Zdroj: www.efektivnitopeni.cz