Pozor na Energošmejdy!

Pozor na Energošmejdy!
22. 10. 2021
Vážení nájemníci, rádi bychom vás upozornili na tzv. „energetické šmejdy“, kteří se snaží dostat do našich domů a poskytnout vám „výhodnou nabídku“ energií. Níže najdete stručný návod na to, jak je poznat a nenechat se nachytat.

Energošmejdi jsou podvodníci, kteří vám budou nabízet pomoc s výběrem nového dodavatele, jejichž služby vás ale mohou přivést do velkých problémů. Tito podvodníci nejčastěji zvoní rovnou u dveří, vydávají se za pracovníky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a doporučují služby konkrétního dodavatele energií, což je už ze samotné podstaty úřadu zakázané.

Jak postupovat? 

  • Buďte obezřetní. Nejlíp uděláte, když takového člověka vůbec nevpustíte do bytu.
  • Nespěchejte. Když už ho do bytu pustíte, nenechte se zatlačit do kouta. Taktikou šmejdů bývá tlak na co nejrychlejší rozhodnutí a podepsání smlouvy. Myslete ale na to, že pokud se jedná o seriózní nabídku, určitě bude platit i zítra. Požadujte proto kompletní podmínky a dejte si čas na to vše v klidu prostudovat.
  • Neukazujte své smlouvy ani faktury. Podvodníci si z nich mohou snadno opsat vaše údaje a dodavatele změnit bez vašeho vědomí.
  • Nic nepodepisujte. Omylem byste totiž mohli podepsat novou smlouvu nebo plnou moc.

Čerpáno z https://www.cez.cz/cs/nedejte-se, kde najdete i podrobné desatero.