Klientská zóna Vstup pro nájemníky

« Zpět

 

Otázky a odpovědi týkající se příspěvku na bydlení

 

1. Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?
  Příspěvek na bydlení přispívá na krytí nákladů na bydlení rodinám nebo jednotlivcům s nízkými příjmy. Zjednodušeně řečeno platí, že by náklady na bydlení neměly být vyšší než 1/3 příjmů rodiny. Příspěvek na bydlení se hradí pouze, máte-li hlášen u CPI BYTY trvalý pobyt!
 
2. Kde se dá příspěvek na bydlení vyřídit?
  S vyplněním žádosti i s jejich podáním Vám velice rádi pomůžeme na našich pobočkách!  Žádost se podává na úřadu práce příslušném vašemu bydlišti na oddělení nepojistných sociálních dávek.
 
3. Jak dlouho trvá, než se to celé vyřídí?
  Od podání žádosti má úřad 30 dní na to, aby poslal písemné vyjádření týkající se výše příspěvku na bydlení na vaši adresu. Výplata příspěvku souvisí s výplatními termíny úřadu práce.
 
4. Jak je příspěvek na bydlení vyplácen?
 
Příspěvek se vyplácí každý měsíc a to zpětně tj. příspěvek za leden dostanete v únoru.
 

Nájemník má možnost posílat příspěvek rovnou na účet CPI BYTY, a.s. V případě dlužného nájemného má společnost nárok si zažádat o to, aby příspěvek chodil na náš účet a to na základě písemné žádosti a podepsaného uznání dluhu, tímto má nájemník jistotu, že část nájemného je uhrazena a nehrozí mu tak vystěhování.

– Nájemník má také nově nárok si zažádat o příspěvek na bydlení ihned při nastěhování, i když ještě neuhradil náklady na bydlení, úřad práce započítá 80 % normativních nákladů na bydlení.
 

5. Jak často se musí dokládat mé příjmy a náklady na bydlení?
  Abyste mohli dostávat příspěvek od ledna 2015 tak je třeba doložit vaše příjmy a náklady na bydlení za předcházející čtvrtletí tj. za říjen, listopad a prosinec 2014. Jakmile bude úřadem schválený příspěvek na bydlení tak dostane příspěvek vyplacený v lednu, únoru a březnu. V dubnu pak opět budete dokládat vaše příjmy a náklady na bydlení a to za leden, únor a březen 2015.
 
6. Může se žádat i zpětně za předcházející čtvrtletí?
  Ano, je ale nutné doložit Doklad o výši nákladu na bydlení za předcházející čtvrtletí. Pokud někdo podá žádost o příspěvek 1.2.2015 a doloží Doklad o výši nákladu na bydlení za 3. a 4. čtvrtletí 2014 tak mu je příspěvek na bydlení vyplacen zpětně od 1.11.2014 (nájemník dostane zpětně příspěvek maximálně za 2 měsíce z předešlého čtvrtletí). Abyste tedy dostali dávku za listopad a prosinec, musíte doložit vaše příjmy a náklady na bydlení od července až do prosince 2014.
 
7. Je výplata příspěvku na bydlení nějak časově omezena?
  Příspěvek na bydlení můžete dostávat maximálně 84 měsíců (tj. 7 let) a sčítají se všechny doby pobírání příspěvku na bydlení v posledních 10 letech. Toto však neplatí pro domácnosti, které se skládají výlučně z osob starších 70 let.
 
8. Na co se dá použít příspěvek na bydlení?
  Příspěvek na bydlení je účelová dávka to znamená, že slouží výhradně k placení nákladů bezprostředně spojených s bydlením – placení nájmů a služeb.

 

 

 

 

 

Vytisknout