Klientská zóna Vstup pro nájemníky


 

NOVÁ PLASTOVÁ OKNA – JAK PŘEDCHÁZET PLÍSNÍM A ROSENÍ

 

Řada nájemníků žije v doměnce, že zvýšená vlhkost či plísně po instalaci nových plastových oken, jsou způsobeny špatnou montáží. To je však velký omyl. Ve většině případů je totiž na vině špatné větrání a nižší teplota v místnosti, což potvrzují i měření vlhkoměrem. „U starých oken byla potřeba větrat skutečněmenší, neboť tuto „funkci“ okna „plnila“ sama o sobě, a to často i proti naší vůli,“ říká Mgr. Radovan Černý ze společnosti FENESTRA CZ, výrobce plastových oken. Obyvatelé bytů však často díky dobré těsnosti oken přestanou téměř topit a méně větrat, tím však zamezí úniku vlhosti, která se začne srážet uvnitř bytu. Stačí si porovnat, kolik vlhosti vyprodukujeme za celý den.

 
Kolik vlkosti vyprodukujeme za 1 hodinu?
Východiska pro odhady množství vlhkosti v obydlí jsou následující. Podle německého statistického úřadu domácnost tří lidí vyprodukují za 24 hodin asi 12 litru vody přeměněné ve vzdušnou vlhkost.
  • Odpočívající dospělý člověk 30 g
  • Mírná aktivita u dospělého člověka 60 g
  • Odložené prádlo 200 g
  • Pračka 300 g
  • Sušení mokrého prádlo 500 g
  • Vaření 1 000 g
  • Vytírání podlahy, mokré čištění 1 000 g
  • Sprchování 2 600 g
 
Rosí se nám sklo na okně. Lze sjednat nápravu?
  Co se tedy ve skutečnosti děje?
Vzduch v uzavřené místnosti se obohacuje vodními parami z běžné lidské činnosti. Přebytky vodních par se pak srážejí na nejchladnějších plochách v místnosti, a tím je okolí okenních rámů. dochází ke kondenzaci a vlhkost stéká na parapet. K tomuto jevu obvykle dochází ve vlhkých místnostech s nedostatečným vytápěním (koupelny, WC) nebo s nadměrnou koncentrací par (kuchyně), nebo i v poměrně suchých místnostech při silných mrazech.
Nedostatečné vytápění a větrání
V současné době jsou novostavby i rekonstruované objekty vybavovány okenními prvky s vysokou těsností, takže vzduchová výměna mezi vnějším a vnitřním prostředím je téměř nulová. Vlhkost vzlínající ze zdiva sytí vzduch v nedostatečně větraných nebo vytápěných místnostech a sráží se na chladnějších plochách, např. právě na okně. Prevencí vůči tomuto jevu je pečlivé vytápění místností v kombinaci s důsledným vyvětráním. Pouhé vytápění nestačí, protože vyvětráním se vlhčí vzduch v interiéru nahradí sušším z vnějšího prostředí.
 

Typy ventilace

Ventilace samovolná
Zejména ve starších budovách, domech se projevují konstrukční vady a stavební nedostatky. Jsou jimi například škvíry, pukliny, netěsnosti, zejména kolem oken a dveří.
V nových budovách vzhledem k požadavkům na kvalitu práce a použitým materiálům se samovolná ventilace snižuje. Je to mimo jiné výsledkem snahy o co nejmenší úniky tepla.
Pokud teplý vzduch z interiéru zejména s vysokou vlhkostí pronikne do venkovního studeného prostředí, zkondenzuje. Tato kondenzovaná vlhkostčasto vede k výskytu plísní, vlhnutí stěn a následné pukliny vlivem mrazu a podobě.
Nejhorší škody tato zkondenzovaná vlhkost napáchá v místech, které s ní nepočítají (pukliny uvnitř stěn, průsaky mezi rámem okna a zdí,…). Nejlépe je mít systémy pro větrání (větráčky v koupelně a kuchyni). Otevírat okna …
 
Větrání sklopnými okny a dveřmi
Časté otevírání oken a dveří je jednoznačně závislé na disciplíně majitele domu a jeho rodiny (případně nájemce budovy). Větrání, například pomocí sklopných oken zabezpečuje poměrnězávažné změny v proudění vzduchu. Při takové větrání bychom měli brát v potaz velikost větraného prostoru a rychlost výměny vzduchu, zvýšené požadavky na vytápění a změnu vlhkosti vzduchu.
 
Občasné větrání
To znamená jednou za čas všechna okna otevřít na 7až 10 minut úplně dokořán. Za takou dobu se zhruba vymění všechen vzduch v místnosti. Teplo absorbované stěnami, předměty i „starým vzduchem“absorbuje čerstvý vzduch, takže tepelné ztráty nejsou vysoké. Při tomto typu větrání bychom měli brát v úvahu meteorologické vlivy a téžroční období. Pokud můžete, vypněte topení na dobu, kdy intenzivněvětráte.
 

Jaký typ ventilace je nejlepší?

Samovolné větrání
Samovolné větrání je zcela nedostatečné. V běžných stavbách zabezpečí pouze výměnu 6% vzduchu. Pokud jsou v místnosti lidé, již po cca 2 hodinách je z hygienického hlediska větrání zcela nedostatečné (v místnostech s mnoha lidmi již podstatně dříve). Pokud by měla být samovolná ventilace dostatečná, musely by být netěsnosti a díry tak veliké, že by jimi procházející vzdych zapříčiňoval pískání, meluzínu. Případně by různě chladné části (například roky) interiéru silně snižovaly útulnost domu.
Větrání sklopnými okny a dveřmi
Sklopnými okny vyvětráme místnost za zhruba 1 až 1,5 hodiny. Pak teprve mohou lidé dobře a hluboce dýchat čerstvý vzduch. Tento typ větrání je vhodný pro letní měsíce, pokud je teplo uvnitř i venku. V zimě větrání sklopnými okny vede pouze k zvýšených tepelným ztrátám, a problémům s vlhkostí.
 
Občasné větrání
Občasné větrání je nejúčinnější. Již za 5 minut je v místnosti vzduch docela snesitelný a za 10 minut je téměř kompletněvyměněn. Toto je jediné doporučené větrání v zimním období. Po několik minut udrží stěny, nábytek … svoji vnější teplotu a tedy není nutné nové vytopení interiéru. „Pocit tepla“ v interiéru je daleko více zabezpečen teplými stěnami, podlahou než teplým vzdychem. Vzduch se ohřeje velmi snadno na rozdíl od stěn a vybavení interiéru. Oproti větrání delšímu sklopnými okny občasné větrání plně otevřenými okny jednoznačně šetří energii při stejném objemu vyvětraného vzduchu.
 
Jak si můžu ověřit vlhkost ve svém bytě?
V případě, že se Vám začnou rosit okna nebo dokonce tvořit plísně, je na vině patrně přemíra vlhkosti ve Vašem bytě. Chcete-li mít jistotu, že uvedené komplikace nejsou způsobeny špatně osázenými okny, obraťte se na údržbu příslušného Klientského centra, kde Vám zapůjčí vlkoměr. Na základě měření lze pak zvolit správný způsobřešení.
 
Vlhkoměr prozrazuje vysokou hladinu vlhkosti v místnosti   Špatným větráním a nízkým topením vznikají plísně především v chladnějších částech místnosti

Vytisknout